امروز سه شنبه, 01 بهمن 1398 - Tue 01 21 2020
گات ها؛ سروده های اشوزرتشت اسپنتمان:
" اندیشه نیک * گفتارنیک * کردارنیک "
اشویی بهترین است. اشویی خوشبختی است. خوشبختی از آن کسی است که خواستار بهترین اشویی باشد.
راه در جهان یکی است و آن راه راستی(اشویی) است.
 

 

 

 

 

 

 

درگذشت روانشاد محمد ­حسن ذوالفقاری­ نژاد؛ پدربسکتبال هازمان زرتشتی

درگذشت روانشاد محمد ­حسن ذوالفقاری­ نژاد؛ پدربسکتبال هازمان زرتشتی، داور و مربی پیشکسوت فدراسیون بسکتبال ایران و باشگاه ورزشی فروهر را به خانواده گرامیشان، ورزشکاران و هازمان زرتشتی آرامش باد، عرض می نماییم.    

                 روحشان شاد و بهشت­برین جایگاهشان باد.                                             

باشگاه ورزشی فروهر

سازمان جوانان زرتشتی تهران

 

 

روانشاد عموحسن ذوالفقاری، بزرگ مرد باهمتی بود که بیش از چهاردهه ورزشکاران هازمان زرتشتی را همراهی کرد و بیشتر ورزشکاران زرتشتی و به ويژه بسکتبالیست های پایتخت و باشگاه ورزشی فروهر او را می شناسند. پیشینه مربیگری و داوری 40 ساله ایشان در تیم­های بسکتبال هازمان زرتشتی باعث شده است که زرتشتیان ایشان را جزیی از خانواده­ی هازمان زرتشتی بدانند.

عمو حسن ذوالفقاری همواره از سال 1362 همراه و یاریگر مدیریت باشگاه ورزشی فروهر و تیم های ورزشی بسکتبال فروهر و پایتخت بوده است و در طول مربیگری ایشان تیم های بسکتبال فروهر به پیروزی های چشمگیری در سطح کشوری و لیگ دست یافت.

گفتنی است  پیشتر از سال 1362 نیز هازمان زرتشتی از وجود این پدر دوست داشتنی در زمین ها و تیم­های دیگر بسکتبال زرتشتیان بهره برده است.

 

 

نگاهي­ كوتاه به زندگي حسن ذوالفقاري
روانشاد حسن ذوالفقاري آموختن بسکتبال را از بندرانزلی آغاز كرد و كارش را در باشگاه شاهین تهران ادامه داد. مربی او در تهران، «علی مقدسیان»، فرنشين پیشین فدراسیون بسکتبال ایران بود. روانشاد محمد حسن ذوالفقاری، بازیکنی قابل و توانا بود که با وجود بازیکنان تهرانی که در آن موقع تقریبا ترکیب اصلی تیم ملی را شکل می دادند به عنوان بازیکن تیم ملی انتخاب شد و مورد نظر مربی تیم ملی قرار گرفت.

او به خاطر داشتن پيشينه‌ي آموزگاري، بسيار زود به جرگه‌ي مربی‌گری پیوست و در دوران مربیگری فرد موفقی بود و عناوین بسياري در هماوردهاي باشگاهی تهران در رده‌های جوانان و بزرگسالان به دست آورد.
وی نخستین مربی تیم ملی بسکتبال ایران در مسابقات قهرمانی آسیا در هندوستان در دوران پس از انقلاب بود و پس از آن چند دوره به عنوان سرپرست تیم تهران در قهرمانی کشور باشنده بود كه در همه‌ي آنها تيم تهران قهرمان شد. از آنجایی‌که  روانشاد همیشه به عنوان یک مربی و آموزگار، به رفتار شاگردان خود حساس بود، توانست در آموزش آنها موفق باشد و بازیکنان و مربیان بزرگی را به هازمان(:جامعه‌ي) بسکتبال معرفی کند.
روانشاد یکی از بهترین داوران بسکتبال ایران بوده و در زمان خود شاید تنها داور ایرانی بوده که از سوی کنفدراسیون داوری آسیا براي داوری بازی‌های آسیایی دعوت شده بود. او در رشته‌ِ‌ی داوری یکی از بهترین داوران تاریخ بسکتبال ایران بود.
او پیش از اینکه به بسکتبال روی آورد یکی از قهرمانان دومیدانی انزلی بود و در دوهای 100 ،200 و400 متر مقام‌هایی داشته است.

 

 

روانشاد عمو حسن ذوالفقاری 30 سال مربی و ناجی ورزش شنا نیز بود. وی دارنده مدرک بین المللی بسکتبال از کشور ایتالیا و دارای مدرک مربیگری شنا، مدرک ناجیگری درجه یک و دارای مدرک بین المللی داوری بسکتبال است. او در عرصه داوری یکی از بهترین داوران تاریخ بسکتبال ایران بوده است.

روانشاد حسن ذوالفقاری وفرزاندانش سال‌های بسیار به پرورش جسم و جان فرزندان زرتشتی پرداختند. عموحسن در سمت مربی در زمین وصال؛ باشگاه فروهر و دبیرستان دخترانه انوشیروان دادگر به جوانان زرتشتی بسکتبال مي­ آموخت و تیم بسکتبال فروهر در طول مدت مربیگری ایشان توانست با آموزش‌های تخصصی وی به لیگ دسته یک کشور راه پیدا کند.

عمو حسن در دهه‌ی فجر سال گذشته که هنوز سرپا بود به عنوان سرمربی تیم فروهر در بازی‌ها باشنده بود و تیم را هدایت می کرد. 
او به گردن بسکتبال زرتشتیان ایران و بسکتبالیست­های ایران زمین بسیار حق دارد و بسیار در راه پیشرفت آنها همت گمارده است.

عمو حسن ذوالفقاری

روانت شاد و بهشت برین جایگاهت باد

 

 

 

 

 

 

 

 


© تمامی حقـوق این تارنما متعلق به سازمان جوانان زرتشتی تهران می باشد.
مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .