امروز سه شنبه, 01 بهمن 1398 - Tue 01 21 2020
گات ها؛ سروده های اشوزرتشت اسپنتمان:
" اندیشه نیک * گفتارنیک * کردارنیک "
اشویی بهترین است. اشویی خوشبختی است. خوشبختی از آن کسی است که خواستار بهترین اشویی باشد.
راه در جهان یکی است و آن راه راستی(اشویی) است.
 

 

 

 

 

 

 

ارزیابی ارتباط فرهنگی بین هموطنان پیرو ادیان توحیدی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ...

 

 

 

نشستی با عنوان «ارزیابی ارتباط فرهنگی بین هموطنان پیرو ادیان توحیدی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و راه­های توسعه و تعمیق آن»

 

دوشنبه 27 آبان­ماه 1392و با باشندگی دکتر علی‌اکبر ولایتی؛ مشاور ارشد مقام معظم رهبری درامور بین‌الملل، دکترمحمدرضا وصفی؛ مدیرکل مجامع تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سعيد تقوي؛ مسوول امور اقليت‌ها در وزارت ارشاد، سید عباس صالحي؛ معاون امور فرهنگي وزارت ارشاد، هویک بهبو؛ هموند اتحادیه جهانی آشوری و سردبیرماهنامه پیام آشوریان، همایون سامه‌یح؛ فرنشین انجمن کلیمیان، دکتر اسفندیار اختیاری؛ نماینده ایرانیان زرتشتی، موبد رشید خورشیدیان؛ فرنشین انجمن موبدان تهران، دکترپرویزاهورایی؛ نماینده انتشارات و ماهنامه فروهر و دیگر نمایندگان اقلیت­های دینی، معاونين و مسوولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و... در سرای اهل­ِ قلم برگزارگردید.

 

 دکتر علی­ اکبر ولایتی؛ فرنشین مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در این نشست، خاطر نشان نمود:

 

 «توجه اسلام به علم است نه منشا آن، اما باید این را هم در نظر داشت که 50 درصد تمدن اسلام مدیون ایرانی‌ها و ادیانی است که پیش از اسلام در ایران باشنده بودند. اقلیت‌ها زیر چتر حکومت­ اسلامی رشد پیدا کرده‌اند و شرایطی که اسلام برای جایگاه علم به وجود آورد، دلیل آن شد، تا علما، زینتِ دربارِ حاکمان در طول تاریخ این تمدن باشند.»
وی افزود: «علم سرزمینی نبوده و جهانی است. شکل‌گیری تمدن را هم نمی‌توان تنها به یک گروه اختصاص داد. زیرا در هر زمان، مرکزیت تمدن در یک نقطه از دنیا بوده است و ایرانیان در تمدن اسلامی؛ حوزه‌های فرهنگی و اعتقادی، بیشترین نقش را داشته‌اند.»
ایشان درباره جایگاه کاغذ و کتاب در تمدن اسلامی هم گفت: «در روزگاران گذشته در شهر بغداد، علاوه بر این‌که کاغذ به فروش می‌رسید، برخی آن را وقف هم می‌کردند تا افراد شایسته اما نیازمند، بتوانند توانایی‌های خود را بروز دهند.» وی ابراز امیدواری نمود: «این رویه مورد توجه اهالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسوولان هم قرارگیرد تا بیش از پیش شاهد چاپ کتاب باشیم و از میان پیروان ادیان توحیدی شاهد فرهیختگان، تحصیل‌کردگان و صاحبان نبوغ بیشتری باشیم.»

 

 

 

 سید عباس صالحی؛ معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم گفت: «هر فردی با هر دینی در ساخت­ وساز سرزمینِ کهن ایران نقش داشته است. امیدوارم همواره بکوشیم تا ایرانی آباد را به نسل‌های بعدی تحویل دهیم.»
وی افزود: «در دوره جدید معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، از هر ایرانی با هر دین و مذهبی می‌خواهیم که فعال و خلاق حرکت کند. همچنین برای عدم مهاجرت نسل جوان به‌ویژه پیروان ادیان غیر اسلامی از ایران می­کوشیم تا سرزمینی با فرهنگ ایرانی را بسازند و تاریخ گذشته ایران را دنبال نمایند.»
ایشان ابراز امیدواری نمود: «اشتراک‌های فرهنگی، اعتقادی، اخلاقی، سبب هرچه نزدیک‌تر شدن ایرانیان به هم می‌شود. ایشان ازمدیرکل مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی خواست تا زمینه را برای آشنایی بیشتر و آسیب‌شناسی مشکل‌های چاپ و نشر آثار ادیان غیراسلامی در ایران فراهم آورد.»

 

در این نشست هويك بهبو؛ هموند اتحاديه جهاني آشوري و سردبير ماهنامه پيام آشوريان گفت: «دين آشوري در دنيا دیرینه‌ای 7هزار ساله دارد و در زمينه علم و فرهنگ سابقه درخشاني دارد. آشوریان هم مانند اديان توحيدي دیگر در ايران از نظر اقتصادي و جمعيتي ضعيف شده‌اند.»
وی درباره بحران مهاجرت اديان گوناگون به خارج از كشور بیان نمود: «اديان توحيدي گوناگون نيازمند حمايت اقتصادي جدي دولت هستند تا بتوانند به فعاليت‌هاي فرهنگي مانند چاپ و انتشار مطبوعات خود و كتاب ادامه دهند. نشريه­های آشوريان اگر حمايت نشوند امكان چاپ شماره‌هاي بعدي را نخواهد داشت.»
 دکترمحدرضا وصفی؛ مدیرکل مجامع تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی هم در ادامه، به بهبو پیشنهاد داد تا نمایندگان این مجامع برای گفت‌وگو با هم به مراجع قم بروند و ارتباط‌های فرهنگی بین ادیان را بیشتر نمایند.

 

 سعید تقوی، مسوول امور اقلیت‌ها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در پاسخ به مساله مهاجرت اقلیت آشوریان گفت: «مساله مهاجرت در میان مسلمانان هم وجود دارد که این امر بیشتر به مسایل شغلی و تحصیلی بازمی‌گردد ولی مهاجرت اقلیت‌ها جریان‌های پشت پرده‌ای دارد.»
وی در ادامه افزود: «13 نشریه فعال ویژه اقلیت‌ها داریم. درگذشته بودجه کاغذِ نشر در اختیار وزارت ارشاد بود و این وزارت‌خانه از سهمیه خود کاغذ در اختیار اقلیت‌ها قرار می‌داد. اما در جریان خصوصی‌سازی و مساله بودجه این حمایت‌ها ادامه نیافت. در بحث خرید هم نمی‌توان این آثار را برای مدارس، کتابخانه‌های عمومی و مساجد خریداری نمود، از اینرو از ناشران اقلیت 500 جلد کتاب خریداری و به اماکن مذهبی اقلیت‌ها اهدا شد.» ایشان خاطر نشان نمود: «تمامی کتاب‌های اقليت‌ها، ازسوی وزارت فرهنگ و ارشاد مجوز چاپ گرفته‌اند به جز برخی موارد خاص، که در حال بررسی و پیگیری است.»

 

  همايون سامه‌يح فرنشین انجمن كليميان با اشاره به پيشينه‌‌گي يهوديان در ايران و حمايت كوروش بزرگ از يهوديان گفت: «خوشبختانه ما مي‌توانيم با آزادي كامل دين خود را در ايران حفظ كنيم و به فعاليت اجتماعي بپردازيم.»
وی افزود: «وزارت ارشاد بايد براي اتحاد بيشتر ميان اديان مختلف، ارتباط بهتري بين اقليت‌ها ايجاد كند. همچنين شركت­كردن در مراسم و جشن‌هاي يكديگر و دعوت مسوولان دين‌هاي مختلف مي‌تواند به اين امر مهم كمك نماید.»

 

 ماراند كوكچيان هموند هيئت تحريريه روزنامه آليك گفت: «مسيحيان در تاريخ و فرهنگ ايران نقش به سزایی داشتند به گونه­ای که از زمان داريوش اول در مكاني مشخص زندگي و داد و ستد و بازرگاني می نمودند. ساخت نخستین چاپخانه دنيا در جلفا، ساخت بخشي از كاخ نياوران، سعدآباد، تالار وحدت و رودكي از جمله فعاليت‌هاي برجسته مسيحيان در فرهنگ ايران به شمار مي‌رود.»

 

 

 

در ادامه این نشست، پرویزاهورايي به نمایندگی از انتشارات فروهر و ماهنامه فروهر، ضمن سپاسگزاری از وزارت ارشاد در زمينه چاپ كتاب‌ها و نشریات زرتشتي اشاره كرد: «امروزه خوشبختانه مي‌توانيم بدون حذف تعداد قابل توجهي از مطالب كتاب و نشريات زرتشتي را، چاپ كنيم. گاهي مواردی در كتاب‌ها وجود داشته است كه با مشورت و یاری مسوولان در ارشاد، این موارد برطرف و به چاپ رسيده است.»
پرويز اهورايي درباره وضع اقتصادی نشريات زرتشتیان ایران گفت: «با توجه به هزینه­ های تهيه كاغذ و ارسال اين نشريات به زرتشتيان در سراسر ايران بودجه نشریات ما بسیار محدود است و با مشكل مالي جدي روبرو هستیم.»

 

 در پایان این نشست الهیاری؛ دبیر بیست و یکمین دوره هفته کتاب ایران هم گفت: «با توجه به دقت علمی این انتشارات در تولید کتاب که منجر به اخذ مجوز در کوتاه‌ترین زمان ممکن از سوی وزارت ارشاد می‌شود شاهد انتشار این کتاب‌ها از سوی ناشران غیرمتخصص هستیم و چرا این نویسندگان برای چاپ کتاب به اقليت‌ها مراجعه نمی‌­نمایند.»
اهورایی در پاسخ گفت: «این مساله به دلیل سرعت چاپ و هم توزیع کتاب است زیرا همانگونه که آگاهی دارید، نویسنده علاقه‌مند به توزیع کتاب خود در سراسر کشور است اما نشریات اقلیت­ها درتوزیع آثار خود با محدودیت ويژه­ای مواجه هستند.»

 

در حاشیه این نشست کتاب­ ها و نشریات گوناگونی از اقلیت­ های دینی ایران به نمایش همگان گذاشته شده بود و مسوولان و ناشرانِ اقلیت­ های دینی ایران به دیدار و گفتگو پرداختند و باشندگان از بخش­های گوناگون سرای اهلِ ­قلم بازدید نمودند.

 


© تمامی حقـوق این تارنما متعلق به سازمان جوانان زرتشتی تهران می باشد.
مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .